День Праведників народів світу
14 травня Україна відзначає День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни.
Пам'ятну дату було встановлено постановою Верховної Ради України від 02 лютого 2021 року на знак поваги до українських Праведників народів світу та інших рятівників євреїв, які з ризиком для свого життя та життя рідних допомагали євреям уникнути терору нацистів у роки Голокосту.
У 1939–1944 роках, під час нацистської окупації території України, відбулося масове знищення євреїв, що входить у трагедію Голокосту. Українські події окремі історики називають «Голокостом від куль».
На окупованій території України допомога євреям була набагато небезпечнішою, аніж в країнах Західної Європи, окупованих нацистською Німеччиною. Гітлерівці карали не тільки ту людину, яка допомагала, але й усю її родину.
Ізраїльський Кнесет (парламент) у 1953 році ухвалив закон «Про увічнення пам’яті мучеників та героїв», наслідком якого був створений меморіал «Яд Вашем», а в 1963 році були визначені критерії надання звання Праведника народів світу. При «Яд Вашем» діє спеціальна комісія, яка на основі документів, свідчень вцілілих осіб та очевидців ретельно вивчає кожний випадок, відтак ухвалює рішення, чи відповідає він суворим критеріям. Комісія складається з істориків, юристів та уцілілих жертв Голокосту.
Але насправді українців, які рятували євреїв, було набагато більше, але не всі могли надати відповідні документи. Працівники ЦБС Голосіївського району м. Києва та читачі бібліотек давно знайомі з публікацією Жоржа Шанаєва у журналі «Соціальній захист» № 4 за 2007 рік «Як ми рятували Руфу». Вона розпочинається його спогадами: «Мені було всього 6 років, але я так боявся, що фашисти прийдуть і заберуть її…». Його бабуся Христя рятувала єврейку вчительку на печі разом зі своїми онуками. «Так разом, трійцею купчились ми на завішеній рядном тісній але теплій печі. Другого потаємного місця в хаті не було. Наша квартирантка стала для нас із сестрою першою вчителькою – вчила читати, рахувати, розказувала казки. Так ми гуртом врятували нашу Руфу. Після війни вона вийшла «з підпілля». Школа ще деякий час залишалась закритою, тому Руфа обшивала односельців, бо одна на все село мала швейну машинку. Коли я приїздив в село на канікули, сусіди згадували: «А пам’ятаєш, як ти зимував на печі, вчительку вартував?»
Лише згодом, ставши дорослим, я зрозумів, як ризикували всі причетні до цього». Жорж Іванович Шанаєв – вчений, учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, художник, засновник галереї творчості інвалідів «Ми духом незламні», нагороджений багатьма державними відзнаками, і сьогодні в строю у майже 88 років…
Ми горді і щасливі, що співпрацюємо з людиною, яка є справжнім Героєм України.
Коментарі
Дописати коментар